Основен състав на традиционно мъжко облекло.
Основният състав на традиционното мъжко облекло на българите се образува от- риза,
- гащи и
- пояс.
Мъжката риза съществува в два функционални варианта:
- - празнична риза за ергени, годеници и младоженци и
- - всекидневна риза за мъже от всички възрасти.
Бирнеци.
В традиционното мъжко облекло на българите са познати две сезонни разновидности на гащи. Едните от тях, наречени бирнеци, се носят през по-голямата част от годината и са направени от домашен бозав (естествено кафяв) или боядисан в черно шаяк. Другите дрехи, известни като гащи, са от пъртено (конопено) платно и се носят по време на летните горещини. В големите студове гащите се обуват и под бирнеците, като изълняват ролята на долно облекло.Гащи.
Гащите се кроели по-просто от бирнеците и били без украса. Техните крачоли били от цели боеве и се правели сравнително тесни и къси до над глезените. Дъното им се състояло от правоъгълно парче платно, което, прегънато на две образувало почти квадратна предна и задна част. Квадратното дъно образувало гънки, които се диплели над коленете.Бирнеците са дрехи, които също имат крачоли, ушити от цели боеве, но са по-дълги и стегнати около глезена, където се завързват от вътрешната страна на крака с връзки или се закопчават с телени копчета. Техните крачоли са разширени от долната тясна част към коленете с малки клинчета.
Дъното им, което е сравнително по-прибрано и високо, е оформено от четири триъгълни клина, които два по два образуват трапец. Всеки трапец служи съответно за предна и задна част. Както и гащите, бирнеците се стягат в кръста с чукур, нанизан в чукурлук. В страничните си шевове те имат цепки за джобове, без вътрешна част.
Широк пояс.
Според общите принципи, присъщи на българското традиционно облекло, и мъжете стягат кръста си с широк вълнен домашно тъкан пояс, който увиват стегнато над ризата и гащите. Мъжкият пояс е вълнен, четворно тъкан, широк около 30 см и дълъг около 3 метра. При единия си край има къси ресни, които се подпъхват при увиване.Опасите на по-младите мъже са червени, а на възрастните-тъмнокафяви, тъмносини и черни. Както едните, така и другите имат в тесните си краища бели кенари. При празник ергените слагат над опасите си кожен колан, кован с габъри, който се закопчава отпред с метална катарама. На каиша отпред са закачени и жълти метални синджирчета.
Традиционен български костюм.
Като цяло описаният състав на традиционното мъжко облекло на българите просъществувал до 20-те години на 20 век. Времето на войните, в които се срещали мъже от различни краища и възрасти, имало решаващо значение за изменение на дрехите. След тях младото поколение изоставило българския традиционен костюм и се приспособило към унифицираните за времето мъжки дрехи.----------
Още препоръки, мнения и допълнения по темата може да четете и правите по-долу - в коментарите.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.